Ką reikėtų žinoti prieš kreipiantis į vaikų psichologą?
Kada kreiptis į vaikų psichologą?
Jeigu vaikui kyla sunkumų namuose, mokykloje, bendraamžių tarpe ar visuomeninėje aplinkoje, jo elgesys ima jam trukdyti gyventi pilnavertį gyvenimą, atlikti jo amžiaus tarpsniui būdingus raidos uždavinius, neabejotinai jam reikalinga psichologinė pagalba.
Kiek trunka vaikų psichologinis konsultavimas, siekiant įveikti sunkumus?
Tai vienas iš esminių klausimų, į kuriuos vaikų psichologas ir ieško atsakymo prieš pradėdamas teikti pagalbą, gydymą. Pirmiausia atliekamas psichologinis įvertinimas, kurio prasmė tokia pati kaip ir vaiko fizinio negalavimo įvertinimas, apsilankius pas šeimos gydytoją. Kartais šis procesas, galintis trukti apie 5 -10 susitikimų su vaiku bei tėvais, ir yra pagrindinė pagalba, nes psichologinio įvertinimo metu atsakoma, kas vaikui yra ir kokia konkrečiai pagalba gali būti vaikui naudinga, jei apskritai jos reikia. Su tėvais aptariama, ar vaikui reikalinga ilgalaikė pagalba ir naudinga būtų psichoterapija, ar jis pajėgus pasinaudoti ja. Kartais gali užtekti 20-30 vaikų psichologo konsultacijų tam tikrų įgūdžių įgijimui, padėsiančių įveikti išgyvenamą krizę ar paskatinti psichologinį augimą. Kartais veiksmingiausia pagalba vaikui dalyvavimas bendraamžių grupėje, į kurią renkasi panašių sunkumų turintys vaikai. Kartais tam tikri pokyčiai vaiko aplinkoje: šeimoje ar mokykloje, pasirodo turintys didžiausios įtakos problemų sprendimui. Taigi pirmiausia konsultacijos su vaikų psichologu vyksta aiškinantis, kokia ir kokios trukmės pagalba vaikui būtų efektyviausia.
Vaikų psichologo pagalba efektyviausia, kai su juo bendradarbiauja artimiausios vaikui aplinkos žmonės
Tėvų vaidmuo – suteikti vaikų psichologui informacijos apie vaiką, jo elgesį namuose ir bendruomenėje, paruošti vaiką pirmam vizitui pas vaikų psichologą bei aktyviai įsitraukti į pokyčių procesą. Didžiausia sėkmė įveikiant sunkumus lydės, jei tėvai dės pastangų, siekdami pokyčių. Dažnai reikalingas ir vaiko mokytojų įsitraukimas. Vaikų psichologui labai svarbu šių žmonių bendradarbiavimas ir parama, be to dažnai jis mažai kuo galės padėti. Svarbu suprasti, kad pasiūlymai tėvams ar kitiems žmonėms iš artimos vaiko aplinkos, keisti savo elgesį reiškia paskatinimą išbandyti kitokius elgesio, reagavimo modelius, kurie galbūt pasirodytų efektyvesni nei iki šiol taikyti. Svarbiausia būti tiesiog pakankamai gerais tėvais, kurie stengiasi ir geba ištaisyti nesusipratimus bei įveikti kliūtis.
Dažnai tai, kas sukėlė vaiko sunkumus ne taip svarbu
Vaikų psichologas tyrinėja ir bando suprasti, kodėl šis vaikas šiuo gyvenimo momentu yra toks, koks yra ir kas jam padėtų. Dažnai tėvai kaltina save dėl vaiko sunkumų arba bando suprasti, kas apskritai kaltas dėl situacijos. Tačiau kaltinimai niekur neveda, praeities mes negalime pakeisti, bet galime prisidėti prie geresnės vaiko ateities.